top of page

Egzersiz Reçete edilen bir şey mi?

Her ilaç doğru dozlarla kullanıldığı takdirde vücuda faydalı olur. Hatta bununla ilgili latince bir söz vardır ‘sola dosis facit fenenum’ yani her şey zehirdir, mühim olan dozdur.

Bazı ilaçlar şurup şeklinde, bazıları hap bazıları serum şeklinde vücuda nüfuz eder ve her ilacın kendine has bir etken maddesi vardır.

Aynı şekilde egzersizlerin de bir dozu, kullanım şekli ve etki mekanizması vardır. Kişinin durumuna, problemine, şikayetine, yaşam şekline, yaşına, cinsiyetine, kısıtlılıklarına, yaptığı işe bağlı olarak modifiye edilir ve kişiye özel bir şekilde ayarlanır.

Kişinin yaşadığı problem veya ağrı kassal bir zayıflıktan veya dengesizlikten mi kaynaklanıyor? Yoksa diğer dokular (bağ, tendon, disk, kıkırdak, menisküs, …) ile ilgili bir yetersizlik mi var? bunun iyi tespit edilip kişinin diğer durumları da (Hipertansiyon, KOAH, Kalp Yetmezliği, Şeker, …)

göz önünde bulundurup kişiye özgü bir egzersiz reçetesi oluşturulur.


Dolayısıyla egzersizler bu işin eğitimini almış ve yetkinliği olan uzman kişiler tarafından reçete edilen ilaçlardır. Nasıl ki komşunuzun kullanmanızı tavsiye ettiği antibiyotiği, arkadaşımızın önerdiği ilacı kullanmamamız gerekiyorsa (bu tanıdıklarımız doktor değillerse tabi 😊) egzersiz konusunda da sizi tedavi etmek, iyileştirmek, ağrınızı geçirmek için iyi niyetle olsa bile verilen önerileri ilaç kullanmada gösterdiğimiz hassasiyetle karşılamamız gerekir.


Fethiye’de Fizyowhite kliniğimizde fizyoterapistlerimiz tarafından oluşturulan egzersiz reçetelerini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.


Sağlıklı bir hayatın temelini egzersiz oluşturur


Son Yazılar

Hepsini Gör

Geçmişten Günümüze Fizyoterapi

Fizyoterapi, insanlığın fiziksel sağlığını iyileştirmeye yönelik tarihi çok eski dönemlere kadar uzanır. Antik Yunan'da ve Roma'da, spor, masaj ve su terapisi gibi fiziksel yöntemlerin sağlık üzerinde

Bel-Boyun Fıtıkları Üzerine

Fıtık. Toplumumuzda çoğunlukla yanlış bilinen, yanlış anlaşılan ve bu yüzden de suistimale en açık sağlık problemlerinden birisidir. Fıtık omurlarımız arasında bulunan disk yapılarındaki liflerin herh

コメント


bottom of page